Stópki jak u niemowlaka – Jak właściwie o nie zadbać?
W ciągu lata masz sporo okazji, by odsłonić swoje stopy. Należy im się wzmożona uwaga by zawsze były gotowe dobrze się prezentować. Możesz o nie zadbać w domowym zaciszu nie wydając fortuny na zabiegi w SPA. Oto 5 sposobów jak zadbać o swoje stopy!
Twoje stopy są szczególnie podatne na podrażnienia i zranienia. W końcu to na nich opierasz cały ciężar ciała. Wiele kobiet dba głównie o paznokcie, ale co z martwym naskórkiem, odpowiednim nawilżeniem czy nieprzyjemnymi odciskami? Gdy zauważasz tego typu defekty czas na szybką odnowę:
Kąpiel
Podstawą pielęgnacji stóp jest ich umycie i dokładne wysuszenie. Szczególnie zwróć uwagę na przestrzeń między palcami, by chronić ją przed powstaniem grzybicy.
Rodzaje kąpieli:
- Oczyszczająca: Do ciepłej wody dodajesz ocet jabłkowy lub sól morską
- Klasyczna: Do ciepłej wody dodajesz olejki rozgrzewające
- Lawendowa: Do wody dodajesz olejki lawendowe, które mają działanie relaksacyjne
Odpowiednie kremy
Stosuj je regularnie w zależności od Twoich potrzeb. Kremy nie tylko nawilżają i zmiękczają skórę, ale również ją pielęgnują. Po nałożeniu na stopy warto je delikatnie osuszyć by krem mógł się odpowiednio wchłonąć.
Peeling
Łuszcząca się skóra stóp prowadzi do nieprzyjemnych zrogowaceń. Na ratunek przychodzi usuwanie martwego naskórka: peeling. W zależności od metody zabieg ten dzieli się na mechaniczny i chemiczny. Regularnie stosowany poprawi kondycję skóry oraz zadba o pielęgnację.
Pumeks
Pojawiające się na stopach zrogowacenia są niestety nieuniknione. Na szczęście pumeks pozwala je znacząco zmniejszyć (a czasem nawet usunąć pełne stwardnienia). Pumeks najlepiej jest stosować tuż po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze zmiękczona.
Pedicure
To kolejny zabieg pielęgnujący, o którym zapewne nie raz słyszałaś. Możesz go wykonać u siebie w domu. Złożony jest z kilku prostych kroków:
- Przygotuj miskę ciepłej wody z kilkoma kroplami płynu do kąpieli i zanurz w niej stopy.
- Osuszone stopy oprzyj o wannę i pumeksem usuń martwy, zgrubiały naskórek. Użyj także peelingu drobnoziarnistego (w formie emulsji). Wmasuj ją w stopy, a następnie dokładnie ją spłucz.
- Przytnij równo paznokcie, by uniknąć i wrastania. Następnie opiłuj je i usuń naskórek.
- Użyj kremu bądź balsamu by skóra stała się elastyczna i wygładzona
- Jeżeli paznokcie wymagają wzmocnienia. Użyj odżywek z wapniem siarką kreatyna oraz olejkami
Najczęstsze problemy – jak je rozwiązać?
Pękające pięty: Zwróć na nie szczególną uwagę. To na nich naskórek robi się gruby i szorstki. Stosuj preparaty zmiękczające i wygładzające powierzchnię. Wspomniany peeling czy kremy ścierające są najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj, że im częściej stosujesz takie metody, tym szybciej narasta nowy naskórek. Ukojenie obolałym stopom przyniesie moczenie ich w krochmalu lub gotowanym siemieniu lnianym.
Halluksy: Kobiece stopy są bardziej podatne na deformację niż męskie. Wszystko przez rodzaj obuwia, do którego mamy słabość (szpilki) skłonności wrodzonych itd. Krzywy palec może wyglądać nieestetycznie. By go usunąć niektórzy korzystają nawet z operacji. Są też inne sposoby na złagodzenie tej dolegliwości. Służą do tego specjalne liny, które rozdzielają zbliżone do siebie palce i przywracają ich właściwe położenie. Na noc skorzystaj z odpowiednich aparatów przystosowanych do utrzymywania palców w prawidłowej pozycji. Popytaj o nie w najbliższej aptece.
Nadmierna potliwość: Jeżeli masz problem z nadmierną potliwością Twoich stóp, rozwiązaniem może być użycie talku. Dostępne są również specjalne dezodoranty przystosowane do stóp. Niwelują przykry zapach, regulują pracę gruczołów potowych oraz zapobiegają chorobom takim jak grzybica. Często myj stopy w chłodnej wodzie z mieszanką ziół (o ich dobór zapytaj w sklepie zielarskim). Równie ważną rolę odgrywa Twoje obuwie, które powinno być przewiewne i najlepiej wykonane ze skóry. Często zmieniaj rajstopy. Na rynku jest wiele preparatów przeciwdziałającym nadmiernej potliwości. Popytaj o nie w drogerii bądź aptece.